Χαράλαμπος Αποστόλου

Η Ιστορία του σχολείου μας – ΣΥΝΟΨΗ

Το σχολείο μας βρίσκεται στην περιοχή Πανόραμα της πόλης της Κοζάνης, στην οδό του Ανδρέα Κάλβου 1. Το σχολικό κτήριο είναι ισόγειο και αποτελείται από 14 αίθουσες διδασκαλίας, εργαστήρια Χημείας, Πληροφορικής και Τεχνολογίας, κλειστό Γυμναστήριο, στο οποίο τις απογευματινές ώρες προπονούνται ομάδες και από σχολική Βιβλιοθήκη με πλούσιο βιβλιογραφικό και οπτικοακουστικό υλικό, την Γραμματεία και την αίθουσα διδασκόντων.

Σήμερα, το σχολείο μας είναι ένα από τα καλύτερα της Κοζάνης αφού διαθέτει πλούσιο υλικό για όλα τα μαθήματα και  διαδραστικούς πίνακες για να γίνεται ελκυστικότερο το μάθημα. Μάλιστα, σε ορισμένα μαθήματα χρησιμοποιούνται τα μαθητικά laptop που δόθηκαν σε όλους τους μαθητές της Γ΄ τάξης από το Ελληνικό κράτος. Το 3ο Γυμνάσιο συμμετέχει ενεργά σε περιβαλλοντικά προγράμματα, προγράμματα εθελοντισμού και πολιτιστικά προγράμματα. Σε τακτικά διαστήματα διενεργούνται εκπαιδευτικές εκδρομές για κάθε τάξη του σχολείου για να διευρύνεται το ενδιαφέρον των μαθητών για τη γνώση και την προσφορά σε διάφορα θέματα όπως ο εθελοντισμός, το περιβάλλον, η ανακύκλωση και ο πολιτισμός.

ΙΣΤΟΡΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ

Το Σχολείο αρχικά λειτούργησε σαν 6/τάξιο Γυμνάσιο Θηλέων και στεγαζόταν στο κτίριο του σημερινού 5ου Δημοτικού Σχολείου. Αργότερα στεγάστηκε στο κτήριο “Δημόπουλου” το οποίο βρίσκεται στην περιοχή του Αγίου Κωνσταντίνου. Το 1976 έγινε 3/τάξιο και μετονομάστηκε σε Α΄ Γυμνάσιο Θηλέων Κοζάνης. Το 1977 έγινε αλλαγή από Θηλέων σε Μικτό Γυμνάσιο και μεταφέρθηκε στο συγκρότημα γυμνασίων και λυκείων στην περιοχή Πανόραμα Κοζάνης όπου βρίσκεται και σήμερα.

Άρθρο του Καράντζιου Γιώργου

ΔιατελέσαντεςΔιευθυντές