H Διευθύντρια

Μουστάκα Θεοδώρα

Η συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου Κοζάνης στην παρέλαση για τον εορτασμό της επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940, η οποία φέτος πραγματοποιήθηκε με κρύο και βροχή!

Στο συνημμένο αρχείο μπορείτε να δείτε περισσότερες φωτογραφίες από την παρέλαση:

Download this file (Παρέλαση 28 Οκτ 2017.pdf)Παρέλαση 28 Οκτ 2017.pdf

Η παράσταση του ΔΗΠΕΘΕ Κοζάνης "Φτάσε όπου δεν μπορείς" σε σκηνοθεσία Χριστίνας Χατζηβασιλείου ταξίδεψε στις 18 και 19 Οκτωβρίου 2017 και στο 3ο Γυμνάσιο Κοζάνης!Οι ηθοποιοί Σοφία Αντωνίου, Ηλίας Παπαδόπουλος και Θανάσης Ρέστας μας βοήθησαν με τις συγκλονιστικές ερμηνείες τους να γνωρίσουμε τη ζωή του Νίκου Καζαντζάκη και να έρθουμε σε επαφή με το έργο του και τις μεγάλες ιδέες του! Σας ευχαριστούμε γι' αυτή τη μοναδική εμπειρία!
Η παράσταση εντάσσεται στο πλαίσιο του εορτασμού για το "έτος Καζαντζάκη", καθώς φέτος συμπληρώνονται 60 χρόνια από το θάνατό του.
Στις 18 Οκτωβρίου δόθηκαν δύο παραστάσεις, μία για την Α' και μία για τη Β' τάξη, ενώ στις 19 Οκτωβρίου δόθηκε ακόμη μία παράσταση για τη Γ' τάξη.

Η συμμετοχή του 3ου Γυμνασίου Κοζάνης στην Παρέλαση για τον εορτασμό της 105ης Επετείου της απελευθέρωσης της Κοζάνης.

Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε περισσότερες φωτογραφίες από την παρέλαση.

Download this file (Παρέλαση 11 Οκτ 2017.pdf)Παρέλαση 11 Οκτ 2017.pdf

Τη Δευτέρα 2 Οκτωβρίου 2017 πραγματοποιήθηκε στο Σχολείο μας με επιτυχία η 4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού "Αθλούμαι, ΧαράΖΩ το Μέλλον".

Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν, αθλήθηκαν, αγωνίστηκαν με πνεύμα ευγενούς άμιλλας και διασκέδασαν κατά τη διάρκεια μιας ημέρας εξολοκλήρου αφιερωμένης στον αθλητισμό και τα ιδεώδη του!

Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε φωτογραφίες από τις εκδηλώσεις του σχολείου μας:

FileΠεριγραφή
Download this file (4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.pdf)4η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού.pdf

Η ΑΡΣΙΣ Κοζάνης ευχαριστεί θερμά τις/τους μαθήτριες/τές, τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς του 3ου Γυμνασίου Κοζάνης για την προσφορά ενός σημαντικού ποσού, που συγκεντρώθηκε μετά το χριστουγεννιάτικο τους παζάρι.

Το ποσό αυτό κατατέθηκε, από το ίδιο το σχολείο, στο βιβλιοπωλείο από το οποίο προμηθευόμαστε τη γραφική ύλη και τα σχολικά είδη του Ελεύθερου Σχολείου και αξίζει να σημειωθεί πως είναι αρκετό για να καλύψει τις ανάγκες μας, στα είδη αυτά, για έξι ολόκληρους μήνες.

Το Ελεύθερο Σχολείο της ΑΡΣΙΣ Κοζάνης, φιλοξενεί, σήμερα, περισσότερα από 100 παιδιά από την Α΄ τάξη του Δημοτικού, μέχρι την προετοιμασία για τις πανελλήνιες εξετάσεις των μαθητριών/τών της Γ΄ τάξης του Λυκείου και στηρίζει τις οικογένειες τους.

Σήμερα, που η στήριξη των ανθρώπων που δοκιμάζονται περισσότερο από τις συνέπειες της κρίσης και αντιμετωπίζουν προβλήματα καθημερινής επιβίωσης, φαντάζει επιτακτικότερη από ποτέ, δεν υπάρχει τίποτα πιο όμορφο από τη στήριξη της ίδιας της εκπαιδευτικής κοινότητας και την έκφραση αλληλεγγύης από παιδιά για παιδιά.

Περισσότερες πληροφορίες για τις δράσεις της ΑΡΣΙΣ Κοζάνης, αλλά και για πιθανούς τρόπους υποστήριξης της προσπάθειας της, μπορείτε να βρείτε στο τηλέφωνο 2461049799, στο e-mail: infokoz@arsis.gr, στο δικτυακό τόπο: www.arsiskozanis.blogspot.gr ή μέσω της σελίδας www.facebook.com/Arsis.Kozanis